fbpx

Miško Terapija

Blog

Nesunku pastebėti, kaip ilgą laiką gamtos apsuptyje gyvenusių žmonių sveikatą paveikė urbanizacija ir patogesnis gyvenimo būdas. Nors dauguma miesto gyventojų vis dar instinktyviai jaučia poreikį pabūti gamtoje, tik dabar pradedama suprasti tikroji buvimo gamtoje reikšmė ir nauda fizinei bei psichologinei savijautai.

Vos 40 metų Japonijoje vystoma Shinrin-Yoku terapija, dar žinoma kaip ,,miško maudynės”, jau pripažinta vienu pagrindinių prevencinės medicinos įrankių. Remiantis Japonijos ir Pietų Korėjos mokslininkų atliktų tyrimų duomenimis, kasdienis 40 minučių trukmės pasivaikščiojimas miške ne tik pakelia nuotaiką, bet ir skatina parasimpatinės nervų sistemos aktyvumą – mažina stresą, sukeliantį tokius negalavimus, kaip galvos skausmas, padidėjęs kraujo spaudimas ar širdies darbo sutrikimai.

Tyrimuose pastebima ir miško maudynių įtaka imuninei sistemai – mažesnis kortizolio lygis kraujyje reiškia, jog žmogaus organizmas gamina mažiau streso hormonų, blokuojančių imuninei sistemai ypač svarbias, natūraliomis žudikėmis (NK) vadinamas ląsteles, todėl akivaizdžiai gerėja ir imuninės sistemos veiklos požymiai. 2007-aisiais metais atlikto tyrimo duomenimis, kelias valandas per dieną miške praleidžiantys asmenys NK ląstelių kiekį kūne padidino net 50%.

Nustatyta, jog miško terapijos gydomasis poveikis taip pat pasireiškia sumažėjusiu kraujo spaudimu bei širdies susitraukimų dažniu, nuslopinta simpatine nervų sistema, atsakinga už stresą keliančias funkcijas, suaktyvėjusia parasimpatine nervų sistema (veikiančia raminančiai bei aktyvinančia imuninę ir virškinimo sistemas), pagerėjusia miego kokybe, sumažėjusiu nerimu, greitesniu mąstymu bei pagerėjusia dėmesio koncentracija.

Oficialiai ši eko terapija, dar vadinama gamtos terapija, yra kilusi iš eko psichologijos mokslo, teigiančio, jog žmogaus psichologija yra tiesiogiai susijusi su aplinka. Ji vadovaujasi labai paprasta idėja – laiko leidimas gamtoje padeda ne tik atsipalaiduoti ir pailsėti, bet gauti ypatingos, ne tik psichologinei, bet ir fizinei žmogaus būklei naudingos energijos. Pagrindiniai jos šaltiniai –miške augantys medžiai: eglės, pušys, ąžuolai, drebulės, klevai ir kiti miško augalai.

Dar prieš kelis dešimtmečius išsiaiškinus, jog žaliuojant medžiams išskiriamas natūralus, antibakterinių savybių turintis chemikalas fitoncidas. Jis augalų tarpe veikia kaip apsauga nuo parazitų ar kenkėjų, pozityviai veikia žmogaus imuninę sistemą. Todėl miškingose vietovėse pradėtos steigti sanatorijos bei gydymo įstaigos. Dabar jau žinoma, jog šis eterinis aliejus slopina grybelines, bakterines infekcijas, aktyvina kraujo ląsteles limfocitus ir baltymus, o jo poveikis imuninei sistemai po miško terapijos išlieka iki 7 dienų

Nors pats terapijos procesas atrodo labai paprastas ir prieinamas kiekvienam norinčiam, terapijos nauda toli gražu nėra paprasta. Miško terapijos metodas buvo žinomas bei praktikuojamas dar gilioje senovėje (praeito amžiaus literatūra byloja, kaip lietuviai nuo seno garbina medžius, mišką, gamtą), tačiau skirtumas tas, jog dabar sveikatos ir psichologinės būklės gerinimas minėtu būdu jau yra įrodytas mokslinių tyrimų. Vis dažniau nepakeičiamą terapijos poveikį atranda ne tik gamtos grožio ir ramybės išsiilgę miestiečiai, tačiau ir žmonės, dėl ligos ar kitų priežasčių išgyvenantys sunkų laikotarpį. Siūlome su šia unikalia gamtos galia susipažinti ir Jums, pabandyti iš naujo atrasti dar senovėje puoselėtas vertybes, o į kiekvieną progą daugiau laiko praleisti gamtoje pažvelgti ne tik kaip į atsipalaidavimą, bet ir galimybę būti sveikesniems visomis įmanomomis prasmėmis.

Gamtos terapijos programa

Kviečiame praleisti savaitgalį miške tarp Akmenos upės ir Kasučių ežero šimtamečių ąžuolų apsuptyje. 5 km žygis po įdomiausias miško vietas, miško vonių pratimai, nakvynė miške palapinėse pakabintose tarp medžių arba sodybos nameliuose. Galimybė išbandyti bičių terapijos namelį.

Bičių terapija (apiterapija) – tai unikali galimybė atsikratyti streso.

Tai unikali galimybė atiskratyti streso, nurimti, subalansuoti savo mintis ir emocijas gulint specialiame namelyje, kai po jumis dūzgia tūkstančiai bičių. Tai ne tik ramina, tačiau atkuria pažeistus biolaukus, stiprina įmunitetą, subalansuoja nervų sistemą, endokrininę sistemą, gerina kraujotaką ir padeda kvėpavimo sutrikimų turintiems asmenims! Tai yra visiškai saugu, nes jokio atviro kontakto su bitėmis nėra, tačiau namelis sukurtas taip, kad jus pasiektų bičių skleidžiamos mikro vibracijos, kvapai bei šiluma. Po kiekviena lova yra įsikūrusios po tris bičių šeimas, kurios gyvena įprastą gyvenimą, rinkdamos ir lipdydamos medų į mažus koriukus. Vienoje bičių šeimoje gyvena apie 50-60 tūkstančių bičių, o po vienu gultu dūzgia šimtai tūkstančių bitučių darbininkių. Terapijos metu atsistato žmogaus psichoemocinė būsena, ko pasekoje didėja produktyvumas, audinių regeneracijos procesai bei stiprėja imunitetas.
 
Aromaterapija.
Avilio skleidžiama aromaterapija prisotinta propoliu, vaško kvapais ir augaline medžiaga vadinama fitoncidais (angl.phytoncids – antimikrobinių savybių turinčios medžiagos, kurias į aplinką išskiria augalai). Dėl šių priežasčių avilio terapija yra labai veiksmingas būdas imunitetui stiprinti. Pro nedideles skylutes iš avilio į kambarėlį sklinda kvapai. Gulintysis užuodžia medų, bičių pikį, vašką, žiedadulkių ekstraktus.
 
Bičių keliamos vibracijos – tarsi masažas.
Gulint jus veiks bičių keliama vibracija, kurios diapazonas yra identiškas žmogaus skleidžiamiems virpesiams. Kai mūsų energetinis biolaukas sutrikęs mes jaučiamės išsiderinę, išsekę psichiškai ir fiziškai, prie mūsų limpa įvairios ligos. Tai tarsi specifinis virpesių ir šilumos masažas, kurį pripildo ir bičių skleidžiama aromaterapija, po kurios atkuriama nuolatinių stresų kamuojama nervų sistema, žmogaus biolaukai, suaktyvėja kraujotaka. Ukrainiečių duomenimis ši terapija padeda sureguliuoti širdies ritmą ir yra labai naudinga prostatos problemų turintiems vyrams. Ši procedūra naudinga žmonėms, sergantiems kvėpavimo takų ligomis, astma.
 
Ilgainiui esant stresinėje būklėje organizmas išsibalansuoja ir tampa neatsparus ligoms.
Rekomenduojama vieno seanso trukmė – valanda, tačiau jau po pusvalandžio gulintysis pajus vibracijų ir šilumos poveikį. Avilyje visą laiką būna apie 35-36 laipsniai šilumos. Net uždėjęs ranką ant medinių lovos lentų gali pajusti avilio šilumą. Ji persiduoda ir žmogui. Gulėjimas virš dūzgiančių bičių taip pat atpalaiduoja nervų sistemą, ramina. Tokia terapija ypatingai naudinga depresiją išgyvenantiems žmonėms, taip pat turintiems miego sutrikimų. Miego metu pailsi ir atsistato žmogaus nervų sistema, atsistato raumenys ir kitų organų veiklos, todėl ilgainiui esant stresinėse būklėse organizmas išsibalansuoja ir tampa neatsparus ligoms, nebesugeba su jomis susidoroti, todėl bičių terapija bus jums labai naudinga, jeigu jaučiate, kad net pamiegoję jaučiatės pavargę, nepailsėję. Šis terapijos būdas organizmo atsistaymo procesą suaktyvina, todėl pailsima daug greičiau. Žinoma, kaip ir visos terapijos, jis turėtų būti kartojamas pagal žmogaus poreikius. „Ukrainiečių rekomendacijose nurodoma, kad žmogui, turinčiam kokių nors problemų, vertėtų atlikti iki dešimt seansų, trunkančių apie valandą. Panašiai kaip įprasto masažo atveju. Bičių terapijos seansus galima atlikti ir penkias dienas po dvi valandas”.
Namelyje galėsite pailsėti nuo Gegužės pradžios iki Rugsėjo pabaigos, kol bitės susiruoš žiemoti.
 
INDIKACIJOS:
  • Nusilpęs imunitetas
  • Kraujotakos sutrikimai
  • Endokrininės sistemos sutrikimai
  • Nervų sistemos sutrikimai
  • Aukštas/žemas kraujospūdis
  • Stresas
  • Depresija
Ar žiedadulkės gali sukelti alergiją?
Reikia prisiminti, kad bičių surinktos žiedadulkės vadinamos entomofilinėmis. Savo chemine sudėtimi ir biologiniu veikimu jos skiriasi nuo anemofiliniu laukų ir pievų žiedadulkių, išnešiojamų vėjo. Pastarosios, patekusios į kvėpavimo takus, kai kuriems asmenims gali sukelti alergiją, ypač polinozę (šieno karštligę arba šienligę). Tuo tarpu entomofilinių žiedadulkių, iš augalo į augalą pernešamų bičių ir kitų vabzdžių, tokio poveikio nėra pastebėta. Vis dėlto, jei žmogus yra jautrus kurio nors augalo žiedadulkėms, negalima garantuoti, kad alergijos nesukels ir žiedadulkės, paimtos iš bičių.
 
Apie mus rašo: